Magyar mesekönyvek – a Bogyó és babócától a Kétbalkezes varázslóig

Aki egy kicsit is jártas a magyar mesekönyvek világában, annak egészen biztosan ismerősen csengenek az olyan címek, mint a Bogyó és babóca, vagy a Kétbalkezes varázsló. Azonban nem elég, ha az ember ismeri őket, tudnia kell azt is, hogy kinek és mikor olvassa ezeket.

Sokszor nem is olyan könnyű eligazodni a mesék világában, és természetes, hogy mindenki minőségi, mégis tartalmas mesét szeretne ajándékozni a legkisebbeknek. Tarts velünk ebben a bejegyzésben, és mi bevezetünk téged a mesék –és persze a könyvek világába! Segítünk neked eligazodni, hogy a legjobbat adhasd a gyerekeknek.

A mese azonban nem csak a gyerekeknek, hanem a felnőtteknek is szól. A továbbiakban erről is szó lesz majd, hiszen a mesék kiválasztása mögött érdekes pszichológia is rejlik.

Minden korosztálynak másra van szüksége

A legjobb konyvek fogalma mindenkinek mást jelent: más könyvek kellenek a 1-2 éveseknek, mások a 3-4 éveseknek, és mások a nagyobb gyerekeknek. Sokszor nem is olyan egyszerű eligazodni ebben az útvesztőben. Ha te is úgy érzed, hogy elvesztél, segítünk rendszerezni a gondolataidat:

·         0-2  év: lapozók, 3D-s könyvek, zenélős könyvek

·         2-4 év: rövidebb mesék, pl. Bogyo es baboca konyv

·         4-6 év: hosszabb történetek, foglalkoztatók

·         6-8 év: összefüggő történetek, munkafüzetek

Természetesen azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az igények minden korosztály függvényében eltérőek lehetnek, tehát ez a lista is csak hozzávetőleges. Vannak olyan gyerekek, akik fogékonyabbak a mesékre, és vannak olyanok, akik kevésbé.

Nincs tehát egy meghatározott recept arra vonatkozóan, hogy kinek, mikor, és mit kell olvasnunk, hiszen ez egyénfüggő. Viszont ugyanakkor ez fordítva is igaz: ugyanúgy a mese is formálni fogja a gyerek egyéniségét. Döntsünk tehát okosan!

 

Mit kedvel a legjobban a legkisebb korosztály?

A továbbiakban vessünk egy pillantást arra, hogy melyek is az aktuálisan legkedveltebb mesék, könyvek a fiatalabb generációk körében:

·         Szerintem nem mondunk ezzel újdonságot, de a sikerlista élén a Bogyo es baboca konyv sorozat áll, amelyet rögtön követ a Maszat sorozat

·         Nem maradnak el viszont az olyan örökzöld klasszikusok újra kiadott verziói sem, mint pl. a Négyszögletű kerekerdő

·         Nagy népszerűségre tettek szert az idők során az olyan mesék is, amelyekből mesejáték is készült – gondoljunk csak a Süsüre, vagy a Kétbalkezes varázsló történetére

Mindezek alapján arra a következtetésre juthatunk, hogy a magyar mesekönyvek klasszikus verziói sem veszítették el a népszerűségüket, viszont még bejött egy pár modernebb darab is, amelynek örülhetünk, és ki tudja: egyszer majd ezek is klasszikusnak fognak számítani majd.

Járjunk egy kicsit utána, hogy mi lehet ennek a jelenségnek a hátterében: miért maradnak meg a klasszikusok, és miért jönnek mégis újak melléjük?

Klasszikus magyar mesekönyvek: tényleg örökzöldek?

A klasszikus magyar mesekönyvek azért számítanak örökzöldnek, mert több generáción át is örvendeztették a legkisebbeket. Ennek hátterében több minden állhat, de talán a leglényegesebb tényező a nosztalgia lehet.

Valljuk be, mindenki szívesebben olvas olyan mesét a gyerekének, amelyet ő maga is gyerekkorában hallott a szüleitől. Ilyenkor nem csak a gyerekünknek olvasunk, hanem egy kicsit magunknak is. A régi klasszikus magyar mesekönyvek segítenek egy kicsit visszacsatlakozni azokba az időkbe, amikor még mi is izgalommal vártuk egy-egy történet végét.

Talán ezért is nevezhetők örökzöldnek a régi mesék. Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy egyre nagyobb tereket hódítanak a modern mesekönyvek. A továbbiakban ennek a jelenségnek járunk utána.

Kortárs mesekönyvek a legújabb generációnak

A kortárs mesekönyvekről nagy általánosságban elmondhatjuk, hogy nincs annyira gazdag és kidolgozott  fantáziaviláguk, mint a klasszikusoknak, viszont mégis nagyon népszerűek a kicsik és a szülők körében egyaránt.

Ennek hátterében az állhat, hogy a mai gyerekeket nagyon sok inger éri, és ezért szükségét érzik az egyszerűbb meséknek, az olyanoknak, amelyek róluk szólnak. Talán a mai gyerekek sokkal könnyebben azonosulnak Bogyóval, vagy Babócával, mint a népmesék karaktereivel.

Ha ajándékba szeretnéd...

Legyen szó a magyar mesekönyvek bármely fajtájáról: modernről, vagy klasszikusról, azt kijelenthetjük, hogy egy könyv szuper ajándék lehet egy gyerek számára. Nem árt azonban egy kicsit puhatolózni előtte, hogy milyen fajtát is válasszunk.

Ebben segítségedre lehet a fenti lista is, de az is egy nagyszerű megoldás, ha ajándékkártyát választasz –akár weboldalunkon keresztül is, így nem lőhetsz majd mellé a konyv kiválasztásánál.

Egy jó könyv az ember legjobb barátja lehet, és a legjobb, ha ezt a barátságot már egészen kiskortól megalapozzuk!